Нарушават ли се правата на работниците в "Дамбо ЕС-Б"

 
Нарушават ли се правата на работниците в "Дамбо ЕС-Б"

В А Ж Н О !!!
Видео-репортаж по БТВ
Анкети
Сподели своята история
Новини
Адреси
За контакти
Връзки

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          



В А Ж Н О !!!
Има множество причини поради които работодателя може да ви уволни. Съществуват правомерни и неправомерни причини за уволнение, както и право на писмено изявление, обясняващо защо сте бил(а) уволнен(а). Независимо от причината за вашето уволнение, работодателя трябва да бъде справедлив в процедурата, която следва.
Правомерни причини за уволнение
Вашият работодател трябва да има основателна причина, за да ви уволни и трябва да покаже, че тази причина е справедлива и основателна. Потенциалните правомерни причини за настъпване на уволнение от работодателя са:
Вашето поведение
Това обикновено означава, че сте нарушил(а) едно или няколко от условията по вашия трудов договор, като:
• продължително неявяване на работа;
• липса на дисциплина;
• злоупотреба с алкохол или наркотици;
• кражба или измама.
Преди да ви уволни за професионална злоупотреба, вашия работодател трябва да предприеме справедлива дисциплинарна процедура.
Вашите способности
Това означава, че не можете да се справяте с работата си както трябва (включително и защото не притежавате необходимите квалификации) или не се придържате към необходимите стандарти, защото:
• не сте имал(а) възможност да се придържате към технологичните промени в работата, като представянето на компютърни системи;
• не можете да работите наравно с колегите си;
• дълготрайна или постоянна болест ви прави негоден(негодна) да си вършите работата.
Правото ви на писмени обяснения за уволнението
Препоръчително е работодателя да даде обяснения за уволнението. Повечето служители имат законното право на писмено изявление от работодателя си, даващо им пояснения за уволнението им, или защо фиксираните им договори не са били обновени. Обикновено се налага да попитате за това (устно или писмено), а вашия работодател ще трябва да ви даде обяснения в рамките на 14дневен срок.
Хората, които нямат право на писмени обяснения, са:
• „не служителите” (някои предприемачи и въоръжените сили);
• тези, които нямат едногодишна служба при работодателя си.

Криза е. Работодателите се опитват да спестяват разходи, а когато не могат да осигурят работа на служителите си прибягват до прекратяване на трудови правоотношения. Това е тяхно право, но самото прекратяване на трудовото правоотношение трябва да се реализа по съответните изисквания на Кодекса на труда.

Много е важно служителите да знаят, че имат права дори и при прекратяване на трудовия им договор, които подробно са регламентирани в Кодекса на труда.

Има няколко способа за прекратяване на трудовия договор, които са уредени в Глава 16 от КТ.

Първият способ е по взаимно съгласие. Не ви препоръчваме да се съгласите на това правно основание да прекратите договора, защото след това трудно можете да оспорите прекратяването и да претендирате за незаконно уволнение.

Вторият способ е прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя срещу уговорено обезщетение. При тази хипотеза можете да претендирате обезщетение за минимум четири брутни трудови възнаграждения.

Трети способ е прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие. При тази хипотеза трябва да се направи правен анализ дали основанията посочени в чл. 328 т.1-12 действително са налице, съобразно конкретния казус. Имайте предвид, че отделните хипотези не се прилагат механично, а са точно регламентирани.

В случай, че някое от основанията е посочено привидно, заповедта за прекратяване на трудовия договор подлежи на обжалване пред съответно компетентния съд. Много трябва да се внимава със сровете. Срока за обжалване на незаконно уволнение е 2 месеца, считано от датата на връчване на заповедта.

Четвърти способ е дисциплинарно уволнение. При тази хипотеза законодателят е регламентирал изчерпателно предпоставките, като е предвиден и съответния процесуален ред за налагане на съответното наказание. Неспазването на реда води до незаконно уволнение.

Какво може да претендирате пред съда?

1.да се признае уволнението за незаконно;
2.да ви се изплати обезщетение за оставане без работа за срок от 6 месеца;
3.да ви се изплати неползван платен годишен отпуск;
4.да бъдете възстановени на работа, ако желаете.

Препоръчваме при спор с работодател относно трудовото правоотношение да не подписвате и да не приемате за връчване никакви документи, ако не сте наясно с тяхното съдържание. Потърсете незабавно консултация с адвокат.



0.0926