5.12.2018 г.

Разходка в Бостън, Масачузетс



През месец септември, 1620 година един английски  кораб тръгва от брега на Саутхемптън, Англия.
Пътуването му  продължава 66 дни и на 21.11 същата година корабът се добира до нос Кейп Таун, Нова Англия.
Пристигалите с него пилигрими основават в Плимут, Масачузетс втората английска колония .
Корабът, с който пристигат се нарича Мейфлауър.

Днес Бостън е сърцето на Масачузетс. Градът е събрал в себе си уникална съвременна архитектура, която не скрива и не засенчва историческите места и сгради - разпръснати в центъра на града.
Знаех много малко за историята на Бостън  и се възползвах от препоръката да следвам Фрийдъм трейл - маршрут, който за улеснение на туристите е начертан с червено по тротоарите
Той е дълъг около 6 километра и минава покрай историческите забележителности на града.
Тази метална карта се намира пред Старата Щатска Палата.
Тя показва разположението на улиците на град Бостън  през 1770 година



 През 1776 година тук е прочетена Декларацията за независимостта

Старата Щатска палата е построена през 1713 година. Предишната сграда на същото място е била построена през 1658 година, но изгоряла при пожар.
В тази сграда, Джон Адамс (вторият президент на Съединените щати) произнася думите:
"Независимостта се роди"
Поставено е началото на нова нация, независима от Британската  корона. Започва Войната за независимост на Америка. Тя е продължила през периода между 1775 – 1783 година.

Бях силно развълнувана да се окажа на толкова значимо историческо място. Събитията разиграли се тук и силното желание  на хората за независимост са променили света и съдбата на поколенията след тях.
















Това е "Гренари". Мястото, където са погребани много от героите на войната за Независимост. В това число и прочутият гравьор на сребро - Пол Ревер.


Пол Ревер - през нощта на 16 април 1775 година -  язди с коня си от Бостън до Лексингтън и след това към Конкорд, за да предупреди за настъплението на британските войници. Ревер поставя  два запалени фенера на кулата на Старата северна черква (най-високата сграда по това време в Бостън) - знак, че британците идват по вода. Значението на това предупреждение е толкова голямо, че Пол Ревер е oбезсмъртен в поема на Хенри Лонгфелоу
Бостън през моите очи



 Зелени кътчета, спокойни и дружелюбни хора, много места за почива и хапване.



 














Това, което ми направи много силно впечатление беше възможността да разгледам историческите места на града с предлаганата разходка с амфибия (DUKW) от Втората Световна война.
Автобус, който пътува из улиците на Бостън, стига до залива на Чарлз Ривър и там става на плавателно средство, с което се прави обиколка на залива.


Влизаме в залива на Чарлз Ривър



Харвард и Масачузетския Технологичен Университет се намират на другия бряг на Чарлз Ривър. Те са част от Бръшляновата лига. Харвард е основан през 1663 година и е най-старият колеж в Съединените щати.
Осем негови възпитаници са подписали Декларацията за Независимост на САЩ










Мога да кажа, че разходката ми из улиците на Бостън включваше и хапване на хамбургери, почивка за кратко  в един от парковете и мисли за това колко невероятен е всеки ден от живота ни.
Просто два дни преди да вървя из улиците на Бостън, аз вървях из улиците на един друг град в България, наречен Перник и намиращ се на хиляди километри от Америка. А ето ме днес - пътувам с амфибия.
Бостън зае място в сърцето ми. Надявам се отново да го видя





Използвани източници:
http://mayflowerhistory.com/voyage/
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BD
https://www.24chasa.bg/ojivlenie/article/4451438