Kreditionline's Blog

Блог за финанси и кредити

Афоризми за богатството

“Ако ви кажат ‘Богатството ми е придобито с много труд.’, попитайте ‘С чий?’” — Дон Маркис
„Ако всички богаташи по света поделят парите си, пак няма да стигнат за всички тях.“ — Жюл Бертийон
„Ако не бяха богаташите, богатството нямаше да дразни никой.“ — Генадий Малкин
„Бедната мъдрост често става роб на богатата глупост.“ — Шекспир
„Бедните хора са по-красиви, а богатите — по-силни…“ — Горки
„Богатите не са като нас с вас, те имат повече пари.“ — Ърнест Хемингуей
„Богатите не са като нас: те имат по-голям кредит.“ — Джон Леонард
„Богатство — това са спестяванията на много хора в ръцете на един.“ — Юлиан Тувим
„Богатство и бедност са думи, обозначаващи нуждата и изобилието. Следователно, който се нуждае, той не е богат, а който не се нуждае, той не е беден.“ — Демокрит
„Богатството е за предпочитане пред бедността, но само по финансови причини.“ — Уди Алън
„Да бъдеш богат в наши дни е много нерентабилно.“ — Майкъл Харингтън
„Единственото, което харесвам в богатите хора, това са парите им.“ — Нанси Астор
„За да станеш богат са нужни три неща: ум, талант и много пари.“ — Евгений Кашчеев
„Зад всяко голямо богатство се крие престъпление.“ — Балзак
„Има богати хора, и хора, които имат пари.“ — Шанел
„Искам да живея като беден човек с пари.“ — Пабло Пикасо
„Искаме да бъдем богати, за да не мислим за пари, въпреки, че богатите само за тях мислят.“ — Абел Бонар
„Който обича сребро, той няма да се насити на сребро.“ — Еклезиаст
„Най-добрият начин да помагаш на бедните е да не ставаш един от тях.“ — Ланг Ханкок
„Натрупаното богатство е за едни слуга, а за други господар.“ — „Imperat aut servit collecta pecunia cuique.“ — Хораций
„Не бедността е непоносима, а презрението. Мога да живея, лишен от каквото и да е, но не искам да знаят за това.“ — Волтер
„Само много богат човек може да си позволи да живее като богаташ.“ — Сирил Паркинсон
„Спомняйте си за бедните — това не е свързано с никакви разходи.“ — Хенри Шоу
„Той извика при себе си бедните и им раздаде богатите.“ — Елиас Канети
„Тъжно е да гледаш как богатите пилеят пари, и да съзнаваш, че не можеш да им помогнеш.“ — Пиер Данинос
„Хората не искат да бъдат богати; те искат да бъдат по-богати от другите.“ — Джон Мил
“Кучето няма да напусне стопанина си, защото е беден.” — Китайска поговорка

www.krediti-online.com

27.05.2011 Posted by | Business | Вашият коментар

Кой кредитира САЩ и защо ?

Голямата игра на котка и мишка в световните финанси продължава на пълни обороти. Едни държави харчат огромни суми, а в други държави има финансови ограничения.

Например ако във България постъпи финансов ресурс в размер на 10 милиарда долара финансова криза няма да има, икономиката ще заработи отново, безработицата рязко ще се понижи, лихвите по депозити и кредити ще паднат до 2-3 %, което е нормалното ниво за развитите страни и веднъж за винаги ще бъде сложен край на дискриминационната политика спрямо нашата малка държава и хората които работят или правят бизнес тук.

Сумата от 10 милиарда е една троха в сравнение със сумите, които се разиграват глобално и безконтролно.

Американското правителство продължава да харчи безпрецедентни суми в борбата си с икономическата криза и опитите да съживи инвестициите и кредитния пазар. Единственият проблем при харченето на толкова пари е въпросът откъде точно ще бъдат събрани те.

Финансирането, необходимо на правителството, се осигурява чрез продажбата на държавни облигации с различен срок, като на практика всяка облигационна емисия се равнява на нов кредит.

Инвеститорите жадно поглъщат дълговете на САЩ, тъй като въпреки трусовете, които преживя икономиката на страната, американските правителствени облигации все още се приемат като еталон за безрискова инвестиция.

Към момента държавният дълг на САЩ възлиза на колосалните 13,72 трлн. долара, пише CNBC. Това е значително увеличение само в рамките на няколко месеца, тъй като в началото на юни държавният дълг на най-голямата икономика възлизаше на около 13 трлн. долара.

По-голямата част от този дълг се намира в частния сектор и е собственост на частни компании и лица. Около 40 на сто от него обаче е в ръцете на държавни институции, държавни инвестиционни фондове и централни банки. Интересен момент от данните, които са официално публикувани от Федералния резерв, е това, че по-голямата част от дълга на американското правителство стои в САЩ и е купен от американски инвеститори и институции.
Вижте актуализиран списък с държавите и организациите, които изкупуват държавния дълг на страната.

Федералният резерв на САЩ

Позиция в американски правителствени облигации – 5,345 трлн. долара

Най-големият кредитор на САЩ е Федералният резерв. С обявените нови планове за покупка на още 600 млрд. долара под формата на правителствени облигации тази позиция със сигурност ще нарасне още.

Едва преди десетина години Федералният резерв разполагаше с позиция от 2,5 трлн. долара под формата на американски облигации.

Други частни инвеститори в САЩ.
Позиция в американски правителствени облигации – 1,266 трлн. долара

В тази група кредитори попадат индивидуални инвеститори, компании, спонсорирани от правителството, брокери, дилъри, банки за доверително управление и т.н.

Най-актуалните данни са от юни тази година, като според тях тази група кредитори притежават американски облигации за 1,266 трлн. долара.

Позиция в американски правителствени облигации – 868,4 млрд. долара

Китай
Китай е най-големият външен кредитор на САЩ, като разполага с позиция от над 868 млрд. долара под формата на американски ДЦК. Това обаче е спад спрямо рекордните 900,2 млрд. долара, които Китай притежаваше под формата на американски правителствен дълг през април 2010 година.

Япония

Позиция в американски правителствени облигации – 836,6 млрд. долара

Като основен търговски партньор на САЩ, Япония разполага с огромно количество долари, които традиционно се инвестират в американски правителствени облигации. Към момента Япония остава един от основните кредитори на американското правителство.

Взаимните фондове в САЩ

Позиция в американски правителствени облигации – 648,6 млрд. долара

Данните на Федералния резерв показват, че взаимните фондове са петият по големина кредитор на американското правителство. Въпреки това обаче от декември 2008 година насам позицията на фондовете се е стопила със 120 млрд. долара.

Пенсионните фондове в САЩ

Позиция в американски правителствени облигации – 643,8 млрд. долара

Пенсионните фондове управляват огромни средства, които трябва да бъдат заделяни за бъдещето и от които се изплащат месечните пенсии на американците. Поради тази причина е необходимо средствата да се управляват с ниска степен на риск, поради което голяма част от тях се влага в американски правителствени облигации.

Местните власти в САЩ

Позиция в американски правителствени облигации – 534,7 млрд. долара

Щатските власти и местните правителства в САЩ държат американски ДЦК за над половин трилион долара. През последните години размерът на позицията остава доста стабилен, като се движи между 534 и 550 млрд. долара.

В тази цифра обаче не попадат облигации за още над 181 млрд. долара, притежавани от щатски пенсионни фондове.

Великобритания

Позиция в американски правителствени облигации – 448,4 млрд. долара

Великобритания е сред най-активните кредитори на САЩ, като жадно поглъща американски ДЦК. Това се вижда от факта, че едва в началото на януари позицията на страната е била 218,8 млрд. долара, а към момента е повече от два пъти по-висока – 448,4 млрд. долара.

Депозитарни институции

Позиция в американски правителствени облигации – 273,7 млрд. долара

В тази група Федералният резерв поставя търговските банки, спестовните банки и кредитните съюзи в САЩ. Последните данни за тях са от март тази година, като според тях тези институции притежават американски правителствени облигации за около 273,7 млрд. долара.

Това означава, че позицията почти се е утроила от декември 2008 година, когато тази група институции са притежавали американски ДЦК за 105 млрд. долара.

Застрахователните компании в САЩ

Позиция в американски правителствени облигации – 260,6 млрд. долара

По данни на Федералния резерв застрахователните компании в САЩ притежават американски облигации за над 260 млрд. долара. Сред тези компании има както такива от общото застраховане, така и животозастрахователни.

Страните, изнасящи петрол

Позиция в американски правителствени облигации – 226,6 млрд. долара

Петролът е свързан с пари. При това с долари, а едно от най-подходящите места за инвестиране на долари, е американският правителствен дълг.

В тази група влизат страни като Еквадор, Венецуела, Индонезия, Бахрейн, Иран, Ирак, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия, Обединени арабски емирства, Алжир, Габон, Либия и Нигерия.

През последните години общата позиция на тези страни варира в границите 190-220 млрд. долара, а към момента е малко над този рейндж.

Бразилия

Позиция в американски правителствени облигации – 165 млрд. долара

През последните две години позицията на Бразилия варира в сравнително тесни граници, като съвсем скоро може да се стигне до пробиване на рекорда от 170,8 млрд. долара под формата на облигации, който датира от февруари тази година.

Финансовите центрове на Карибите

Позиция в американски правителствени облигации – 159,1 млрд. долара

Американското финансово министерство разглежда финансовите институции от Бахамите, Бермуда, Каймановите острови, Холандия, Антилите, Панама и Британските Вирджински острови като една група.

Към момента те притежават около 159,1 млрд. долара под формата на американски облигации, като се наблюдава увеличение от 30 млрд. долара за последната година. През март 2009 година обаче позицията на финансовите институции от тази група е била доста по-голяма – 213,6 млрд. долара.

Хонконг

Позиция в американски правителствени облигации – 137,8 млрд. долара

Хонконг е сред най-големите кредитори на САЩ, макар през последните месеци да се наблюдава стремеж за ограничаване на позицията на страната. Към момента притежаваният от Хонконг американски дълг е с 10 млрд. долара под нивото от началото на годината.

Тайван

Позиция в американски правителствени облигации – 130,2 млрд. долара

През последната година позицията на Тайван в американски държавни ценни книжа (ДЦК) варира между 120,5 и 152,4 млрд. долара.

Съвсем близо до Тайван е Русия, която разполага с американски правителствени облигации за 129 млрд. долара.

Посочените данни са актуални към края на октомври 20010 г.

www.krediti-online.com

07.11.2010 Posted by | Business | , , , , , , , , , , , , , , | Вашият коментар

Фонд Земеделие ще рефинансира банки за отпуснати земеделски кредити.

Още една българска институция заработи в полза на гражданите и обществото.

Държавен Фонд Земеделие винаги е играл ключова роля в кредитирането на земеделските проиводители. Много често кредитите отпускани чрез този фонд са били с по-ниски лихви от банките и значително по-малко бюрокрация. Ненапразно Ахмед Доган се хвалеше, че държи в свои ръце най-голямата „Банка“ на България.

Държавен фонд „Земеделие” ще рефинансира търговски банки със свои средства за отпуснати инвестиционни кредити по одобрени проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), за които има сключени договори за предоставяне на финансова помощ. Това предвижда утвърдената в сряда от управителния съвет на фонда
процедура, по която ще се прилага схемата за рефинансиране на проекти по ПРСР, съобщиха от фонда.

Фондът ще рефинансира кредити до 100% от одобрените инвестиционни разходи по сключени договори, намалени с изплатените авансови и/или междинни плащания по
даден проект, но не повече от 500 хил. лв. Срокът за погасяване на заемите е до 5 години. Рефинансирането ще се предоставя в рамките на наличния за този вид кредитиране ресурс на фонда.

По отпуснатите кредити банките ще начисляват 9% лихва за годината. От своя страна трезорите ще заплащат на фонд „Земеделие“ 2% годишна лихва по предоставения финансов ресурс за рефинансиране, предвижда утвърдената процедура.

Кандидатите за кредит трябва да имат одобрени проекти и сключен договор за отпускане на финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони.

Предстои с Министерство на финансите да се уточни размерът на средствата, които фонд „Земеделие“ може да използва за рефинансиране на проекти по ПРСР. Фондът сега разполага с 50 млн. лв. от бюджета си за 2009 г., който може да се използва за
целта, уточняват отттам.

Управителният съвет на фонд „Земеделие“ гласува и 4 млн. лв. допълнителни средства по схемата за кредити за закупуване на фураж и фуражни компоненти от животновъдите. При 13 млн. лв. общ финансов ресурс по тази схема, до момента за
кредити за изхранване на животните са кандидатствали 680 фермери за общо 12,5 млн. лв. Заради условията на криза, в схемата за кандидатстване за кредити ще могат да се включат и фермите трета категория, като срокът за кандидатстване от животновъдите се удължава до 7 декември поради големия интерес към кредита.

www.krediti-online.com

20.11.2009 Posted by | Business | , , , , , , , , , , , | Вашият коментар

Почти невъзможно е да се купи имот от публична продан с ипотечен кредит

Поради огромния интерес по темата ,предлагаме на нашите читатели актуална информация относно възможността да се купи имот от съдия изпълнител.

За много желаещи да закупят имот на изгодна цена тази публикация може да се окаже изключително полезна, защото България все още е страна на недомислените юридически казуси и протоворечащи един на друг закони и разпоредби.

Много бизнес имоти, парцели или дори цели предприятия са обявени за публична продан от частни съдебни изпълнители, но кандидати за тях няма, казва частният съдебен изпълнител Мариян Петков. В условията на криза търговете се провеждат все по-трудно поради липса на интерес, липса на налични средства в брой от страна на наддаващите и цялостен спад на доверието на потенциалните купувачи.

До средата на 2008 г. пазарът на имоти беше във възходящ тренд и нямаше проблеми с реализацията на обезпечението при ипотечен кредит. Сега обаче у нас е почти невъзможно да си купиш имот от публична продан с ипотечен кредит, коментира Петков пред БТА. Сред причините експерти отбелязват, че срокът за заплащане на
имота предмет на публична продан от съдебния изпълнител е прекалено кратък – седем дена, времето за документално оформяне на ипотечна сделка е малко, а и плащането на цената на имота не води веднага до овладяване на имота.

Проблем също е, че не се знае колко би могла да се повиши началната цена на имота, обявен за продан, както и кратките срокове, в които имотът се обявява за продан, провежда се търг и спечелилият трябва да го плати, които са по-къси от необходимите за одобряване за ипотечен кредит.

Не е невъзможно да се купи имот на много ниска цена, казва Петков, но допълва, че българите все още предпочитат имотите да не са с тежести и затова условието е те да не са обременени с ипотечен кредит.

От заработването на специалния сайт с всички обяви за публична продан от частните съдебни изпълнители в страната преди няколко месеца продажбите на такива имоти са се увеличили, отчита Петков.

Ако преди две години е имало своеобразен бизнес с изкупуване на безценица на имоти, обявени за публична продан с цел препродажба на висока цена, сега вече този бизнес почти не съществува, коментират експертите.

Схемата преди време е работила по приблизително един и същ начин, обясняват те. Купувачът се явява на търга с няколко свои близки, които играят ролята на други играчи в търга. Бизнесменът обявява най-висока цена за имота, спечелва търга, след което не се явява да плати сумата и губи правото. Така идва ред на класиралия се с по-ниска оферта на второ място. Ако той не е приближен на основния „играч“, то му се предлагат пари, за да се откаже от покупката. В крайна
сметка имотът остава в ръцете на бизнесмена, който след това се опитва да го продаде на по-висока цена.

От браншовата организация отбелязват, че финансовата криза се отразява на работата на частните съдебни изпълнители. Около 20 на сто е паднала събираемостта на задълженията на частните съдебни изпълнители, отчитат те.

Ако през 2006 година образуваните дела са били 37 000, през 2007 г. достигат 64 000, през 2008 г. – 70 000, а само за първата половина година на 2009 г. те са 50 000, сочат данните им.

Едва 160 млн. лева са успели да съберат частните съдебни изпълнители за шестте месеца на 2009 г. Миналата година събираемостта е била 400 млн. лева, през 2007 г. – 250 млн. лева и 95 млн. лева през 2006 г.

Според статистиката най-удовлетворени от работата на частните съдебни изпълнители са банките. Постига се 50-60 на сто средна събираемост.

През 2007 г. жалбите  до съда срещу частни съдебни изпълнители са 2250, а 360 са уважени, за 2008 г. жалбите са 1700, като 244 са уважени. За 2009 г. статистиката е като за миналата година.

Тази година са започнати 18 дела за наказания на частни съдебни изпълнители, казаха от камарата на ЧСИ. Един частен съдебен изпълнител вече е временно отстранен за 8 месеца. Има още две висящи дела с подобни наказания, каза пред журналисти председателят на камарата на ЧСИ Георги Дичев.

След като ви показахме цялостната процедура, по която протичат търговете за имоти, изнесени на публична продан, обръщаме внимание на някои от детайлите и рисковете, свързани с придобиването на подобен имот.

Като рискове мнозина посочват трудното влизане във владение, сложните процедури по обжалване, както и „завещаните“ разходи за ток, парно, вода и т.н. Това ни накара да се обърнем за разяснения към частен съдебен изпълнител Веселка Любенова, която хвърли повече яснота по въпроса.

В. Любенова е частен съдебен изпълнител с район действие Софийски градски съд. Тя разполага с 23-годишен опит като съдебен изпълнител. В момента е член на Комисията по етика и жалби към Камарата на частните изпълнители

– Какъв е основният проблем и има ли рискове при търговете за публична продан на недвижими имоти?

Основният проблем е свързан със законовата рамка, която позволява недобросъвестни действия от страна на спекуланти. С това е свързан и основният риск – търгът да пропадне или имотът да бъде продаден на прекалено ниска цена, което не защитава интересите на страните по делото.

За добро или лошо в настоящата кризисна ситуация спекулантите излязоха от пазара, притиснати от невъзможността за препродажба на закупените имоти и търговете протичат по-нормално.

– Какво имате предвид, визирайки спекулантите?

Законът оставя възможност един и същ човек да участва с няколко наддавателни предложения, да оттегля задатъци и така да опорочава целия процес на търга.

Такива действия, освен длъжника, застрашават и взискателя, тъй като може да се стигне до изкуствено ниска продажна цена, която да не покрие вземането му.

Подобна ситуация не би трябвало да се допуска, за да може публичната продан да защитава интересите и на длъжника и на взискателя по изпълнителното дело. Именно това е и причината за ниската степен на доверие към публичните търгове и това отблъсква мнозина от участие.

– До колко дни след организирането на търг за публична продан трябва да бъде внесена покупната цена и трябва ли тя да бъде внесена наведнъж?

Обявеният за купувач на имота, изнесен на публична продан, трябва да внесе изцяло предложената от него цена, като приспадне от нея внесения задатък. Това трябва да стане в срок от седем дни от датата, на която е проведен търгът.

– Казахте, че срокът за плащане е 7 дни – календарни или работни? Кога започват да текат тези седем дни?

Срокът за плащане на имота е седем календарни дни и започва да тече от деня на обявяването на участника в търга за купувач.

– Къде се внасят парите и как се следи тяхното движение? Има ли някакъв риск за парите на наддавачите?

Парите трябва да се внесат по сметка на съдебния изпълнител. Освен цената на имота, се заплаща и дължимият местен данък, като при покупка на имот, както и такса на съдебния изпълнител, защото в резултат на продажбата купувачът получава документ за собственост.

Внесените пари не могат да се загубят, защото се намират в специалната сметка на съдебният изпълнител.

– В какъв срок се възстановява задатъкът на неспечелил кандидат?

Задатъкът на неспечелил в търга наддавач се връща веднага при поискване с нарочна молба. Това е необходимо, тъй като след връщането на задатъка той губи качеството си на участник в търга и не може да бъде канен повече за закупуване на този имот, в случай че предложената цена не се внесе в срок и той се предложи на следващ
наддавач.

– Колко време след обявяването на даден наддавач за победител в търга той може да влезе във владение на имота?

Не може да се каже след колко време обявеният за купувач става собственик на имота. Всичко зависи от това дали ще има жалби и кога постановлението за възлагане ще влезе в сила.

– Какво се случва, ако двама наддавачи са предложили една и съща цена за имота, а не искат или нямат възможност да участват в устно наддаване?

Ако двама наддавачи са дали една и съща цена и не могат да наддават устно след отваряне на пликовете с предложения, законодателят е предвидил определянето на това на кого от двамата да бъде предложен да се извърши чрез жребий. Самият жребий се извършва от съдебния изпълнител в присъствие на явилите се за участие в търга.

– Длъжен ли е съдебният изпълнител да осигури въвод в закупения имот и дължат ли се такси за това?

Законът е предвидил съдебният изпълнител да въведе новия собственик във владение на закупения от него имот. За това се заплаща такса, която се определя върху продажната цена на имота. С това се избягва воденето на дела за предаване на имотите от страна на бившите вече собственици.

– Кога и как могат да бъдат правени огледи на имота и може ли това да стане, докато длъжникът още живее в него?

Режим на огледите се определя от съдебния изпълнител и нищо не пречи такива да се извършват, докато длъжникът живее в имота.

– Може ли старият собственик да бъде изгонен, ако жилището му е единствено? Възможно ли е да се окаже, че имотът вече е продаден на друг?

След като имотът е описан и изнесен на публична продан, това означава, че длъжникът ще бъде изведен от имота, независимо че жилището му е единствено. Дори в по-голямата част от случаите имотите, изнесени на публична продан, са именно единствени жилища.

Самият имот не може да се окаже продаден на друг, след като веднъж е възбранен, описан и изнесен на публична продан. Никой не може да извършва сделки с имоти, поставени под такъв режим.

– Знае ли се преди търга дали жилището има задължения за вода, ток, парно и т.н. и как се постъпва ако има такива?

От съдебния изпълнител по служебен път се изясняват единствено данъчните задължения за имота. Всички останали задължения за непогасени сметки не се издирват и изясняват служебно. Освен това сметките – за вода, ток и т.н. започват да се водят на името на новия собственик от момента, в който той бъде въведен във
владение. Преди този момент всички натрупани сметки се търсят от предишните собственици.

Надяваме се тази информация да внесе яснота по много от въпросите свързани с придобиване на имот от публичен търг и въвеждането във владение на новите собственици.

www.krediti-online.com

16.10.2009 Posted by | Business | , , , , , , , , , , , | 5 коментара

Европейските банки искат да върнат държавните помощи по най-бързия начин

Френският лидер BNP Paribas ще увеличи капитала си с 4.3 млрд. евро, за да възстанови държавните средства, които получи през март. UniCredit също обмисля емисия от 4 млрд. евро.
Европейските банки търсят начини да се освободят от ограниченията на държавните средства, които им помогнаха през последната година да оцелеят в кризата, но в замяна им наложиха ограничения, най-спорното от които се отнася до размера на премиите за мениджърите.

Френската банка BNP Paribas е поредната, присъединила се към тенденцията да връща държавната помощ. Най-голямата банка по пазарна капитализация във Франция обяви във вторник, че ще увеличи капитала си с 4.3 млрд. евро (6.3 млрд. долара), за да се издължи предсрочно на държавата за получените на 31 март 2009 г. 5.1 млрд.
евро. Лихвите по многомилиардната помощ ще възлязат на 226 млн. евро, изчисли BNP Paribas.

Новите акции на BNP Paribas ще бъдат предложени в периода 30 септември – 13 октомври. Досегашните акционери ще могат да  запишат по една нова акция за 10 притежавани в момента. BNP Paribas ще предложи общо 107.6 млн. книжа по 40 евро всяка. Емисионната цена се оценява като много привлекателна, тъй като е с 29% по-ниска от нивото при затварянето на борсата в понеделник .

Предсрочното връщане на държавната помощ ще освободи BNP Paribas от ограниченията, наложени от държавната помощ, касаещи обема на отпусканите кредити и заплащането на висшия мениджмънт, коментира Reuters. По-рано тази година петте най-големи френски банки получиха близо 20 млрд. евро от държавата, в замяна на което обещаха да увеличат кредитите за домакинствата и компаниите с най-малко 3% през настоящата година.

Засега Societe Generale и Credit Agricole, съответно втората и третата по пазарна капитализация банки във Франция, не бързат с връщането на парите. Говорител на  Societe Generale заяви, че банката ще започне да връща държавните средства догодина, а говорител на Credit Agricole сподели, че тя все още няма планове за връщане на помощта.

Пътят към свободата

„Ограничаването на ефекта „биг брадър“ определено е приоритет за редица банки в Европа“, коментира Антъни Исаакс, ръководител на отдела за капиталовите пазари в Европа в австралийката банка Macquarie.

„След като веднъж допуснете държавата в капиталовата си структура, тя държи да има по-голяма дума в управлението на дейността, има изисквания, които са по-големи от изискванията на обикновените акционери, така че цената на държавната помощ е доста висока“, смята Дейвид Уилямс, анализатор от Fox-Pitt Kelton

Миналата седмица холандската банкова и застрахователна компания SNS Reaal пое по стъпките на конкурента си Aegon към увеличаване на капитала. ING остана единствената банка в страната, която не е върнала част от държавната помощ.

Според Reuters най-големите италиански банки UniCredit и Intesa Sanpaolo също обмислят да увеличат капитала си, за да държат политиците далеч и за да се възползват от възходящата тенденция на капиталовите пазари напоследък. По информация на Bloomberg базираната в Милано UniCredit смята да емитира акции на стойност 4 млрд. евро. Решението се очаква да бъде взето във вторник.

Продажбата на активи или увеличаването на капитала са опциите, между които избират и британските банкови гиганти Lloyds Banking Group и Royal Bank of  Scotland с цел да намалят държавния дял.

Миналия месец швейцарската банка UBS частично се освободи от прегръдките на държавата, която продаде част от дела си в банката с печалба от 1.2 млрд. швейцарски франка.

В неделя испанската BBVA получи 2 млрд. евро от продажба на конвертируеми облигации, а норвежката DnB NOR в петък предложи емисия акции на стойност 2.4 млрд. долара.

Засега европейските банки изоставят от задграничните си конкуренти в изплащането на държавните помощи. Американските банки Goldman Sachs Group, JPMorgan Chase и Morgan Stanley първи започнаха да връщат държавните пари. Европейските банки
изостават от конкурентите си и по отношение на увеличаването на капитала. Досега те са събрали чрез увеличения на капитала 47.7 млрд. евро, което е едва 35% от общите капиталови емисии в света, сочат данни на Thomson Reuters. Миналата година европейските банки набраха рекордно високи средства – 111.4 млрд. долара, или 55% от общите капиталови емисии.

www.krediti-online.com

12.10.2009 Posted by | Business | , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , | Вашият коментар

Пет урока от финансовата криза

Една година след бурята на Wall Street, която нанесе тежки щети на много инвестиционни портфейли и за малко не унищожи световната финансова система, е време за равносметка от случилото се. Крахът на жилищния пазар в Съединените щати първо доведе до национализация на ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac през септември 2008 г.

Само за няколко дни финансовата криза се разпространи и стигна до инвестиционните банки. В резултат на това Lehman Brothers се срина под тежестта на своите рискови залози в ипотечния сектор, а друг крупен представител на сектора на инвестиционното банкиране – Merrill Lynch, бе погълнат от Bank of America и по този начин избегна фалит.

След това дойде новината, че застрахователният гигант AIG е получил финансова помощ за 85 млрд. долара от правителството, които впоследствие се оказаха едва първата вноска. Администрацията на бившия президент Джордж Буш изработи набързо план за спасяване на икономиката и финансовата система, който първоначално бе отхвърлен от Конгреса.

След пороя от тревожни новини индексът Dow Jones IA се понижи с близо 780 пункта в рамките на един ден и се устреми надолу, за да достигне нивото от 6547 пункта на 9 март тази година. Шест месеца по-късно Dow Jones IA е заличил голяма част от загубите, но все пак резкият обрат на пазарите направи инвеститорите по-предпазливи в решенията, които взимат.

Всъщност някои анализатори твърдят, че „обречените на фалит“ в тази криза са били само големите перачи на пари, които по един или друг начин са били неудобни  на големите играчи управляваши световната икономика. Нека не забравяме, че все пак кризата започна когато всички азиатски капитали организирано бяха изтеглени от американския пазар и финансовите институции страдащи от липса на капиталова адекватност са сгромолясаха. Друг важен момент е. че за Америка не предстваляваше проблем да помогне на когото трябва, но не на всички.

Ето един малък пример за прословутуте кредити „НИНДЖА“.

Ако великите американски финасисти и играчи бяха инвестирали в 2 000 000 ипотечни кредита с размер 40 -50 000 долара в България при лихва 6-8 % с гарантирано обезпечение и статистика за 4 % проблемни кредити, нашата малка държава щеще да се превърне в рая на Земята. А те какво направиха – инвестираха в много повече американски идиоти без доходи, без собственост, без имот, като им раздадоха кредити в размер на 100 – 150 000 долара без обезпечение при лихва 3-4 % и накрая постигнаха 40 – 60 % несъбераемост на кредитите.

Ето за тези неща трябва да се замисли всеки интелигентен човек, а уроците са си уроци. Те са за учебниците по иконимика и финанси.

Money Magazine изброява уроците, на които ни научи финансовата криза от 2008 г., и които трябва да ограничат щетите от следващата криза, независимо от това кога ще настъпи.

Първи урок: Диверсификацията все още работи, но гаранция няма

Финансовата криза от 2008 г. показа, че традиционната стратегия за разнообразяване на активите, в които се инвестира, не винаги работи. Всички видове ценни книжа – акции и облигации от развиващите се и развити икономики, донесоха загуба на своите собственици през миналата година. Ето защо инвеститорите трябва да се приспособяват постоянно към непрекъснато променящия се пазар.

И все пак, ако се погледнат цифрите, се вижда, че инвеститор с подходяща диверсификация на своето портфолио се е справил доста по-добре по време на кризата. Например ако структурата на портфолиото е била 35% щатски акции, 25% други акции, 10% валута и 30% книжа с фиксирана доходност, тогава загубата от 1 септември до 9 март би била 28% в сравнение с 50% загуба за индекса S&P 500.

Втори урок: Пазарите са по-рискови и това няма да се промени

В периода от 2003 до 2007 г. индексът VIX, който е известен като индекс на инвеститорския страх, се понижи до 10-15 пункта. Тогава изглеждаше, че растежът на световната икономика ще бъде безграничен и VIX падна под средната си стойност в дългосрочен план от 20 пункта. През 2008 г. паниката се завърна внезапно сред инвеститорите поради кредитната криза и VIX нарасна до рекордните 80 пункта.

Мерките на правителствата и централните банки постепенно успокоиха пазарите и сега VIX кръжи около 25 пункта. Но според много анализатори пазарите ще останат нестабилни и през следващите няколко години ще реагират рязко на лошите новини. Това означава, че инвестиционните решения трябва да се коригират според набелязаните финансови цели и толерантността към риск и пазарни шокове.

Повечето хора се заблуждават, че могат да поемат по-голям риск от действителното, особено когато пазарът расте.

Трети урок: Постигането на истинска диверсификация е все по-трудно

Най-добрият начин да се предпазите от прекаленото излагане на риск към определена индустрия или актив, е като избягвате инвестиции, които се припокриват. Освен това може да се инвестира в индексни фондове, което обаче също няма да донесе нужното разнообразие на инвестиционни портфейл, защото повечето акции от различни сектори на икономиката, се движат в една и съща посока.

Освен това корелацията между различните активи се увеличава значително когато финансовите пазари са нестабилни. Ето защо е добре да се инвестира в държавни ценни книжа, корпоративни облигации и индексирани с инфлацията облигации, които имат висок инвестиционен рейтинг. В същото време спекулативните ценни книжа, като обезпечените с ипотечни заеми облигации, трябва да се избягват.

Четвърти урок: Разпознаването на балон е трудно, а предпазването още по-трудно

Според бившия председател на Федералния резерв Алън Грийнспан предварително разпознаване на един балон означава да се отрече решението на стотици и дори хиляди информирани инвеститори. Той се убеждава лично колко е трудно това два пъти през своя мандат като ръководител на централната банка в САЩ – по време на балона в технологичния и жилищния сектор в началото на 21 век.

Трудната предсказуемост затруднява много предпазването от него. Може да се използват алтернативни инвестиции, каквито са покупките на дялове в т.н. „long-short” фондове, които правят залози обратни на пазарните движения и копират стратегиите на хедж фондовете. Или т.н. фондове с абсолютна доходност, които се стремят да имат положителен резултат във всяка възможна пазарна обстановка.

Все пак, през 2008 г. средната загуба на „long-short” фондовете възлиза на 15%, а някои от тях губят до 40%. Това показва, че когато балонът се спука, никой не може да се скрие или предпази напълно.

Пети урок: Не можете да предскажете пазара, но може да определите своите цели

Предсказването на пазарните движения е трудно, но може да предвидите специфичните за вас обстоятелства. С всяка изминала година човек наближава пенсионна възраст и трябва да намалява инвестициите в акции, за сметка на облигациите. Въпреки това през 2007 г. 40% от американците на възраст от 56 до 65 г. са инвестирали 80% или повече от своите пенсионни партиди в акции.

Понякога е по-важно да се запази инвестираната сума, към която да се добавя умерена допълнителна печалба, вместо да се гони възможно най-високата възвръщаемост. В този случай няма нищо лошо част от средствата да се насочат към по-безопасни и ликвидни инвестиции. Това ще даде възможност на портфолиото да се представи добре и в добри, и лоши инвестиционни времена.

www.krediti-online.com

11.09.2009 Posted by | Business | , , , , , | Вашият коментар

Истината за финансирането на пазара на бизнес имоти

Когато си спомняме за кредитния  бум през миналите няколко години винаги сме си задавали въпроса „Какво всъщност караше инвеститори и банкери от Америка и Европа, да раздават или да влагат пари като обезумели“ .

Финансовата индустрия в областта на бизнес имотите работи фундаментално на загуба. Това е заключението на доклад за пазара на финансови продукти в сектора на бизнес имотите в Европа, изготвен от консултантската компания McKinsey.

Дори само през периода на „златните години“ в индустрията като цяло няма пълна възвръщаемост на инвестирания капитал. Това е още по-малко възможно за целия бизнес цикъл при дадена инвестиция.

„С други думи „печалбите“, регистрирани през добрите периоди, са всъщност икономически загуби за притежателите на ценни книжа. Нещо повече: те не могат да предоставят буфер срещу значителните загуби, които идват по време на спад в сектора“, се казва в доклада по повод инвестициите в ценни книжа, обезпечени с ипотеки върху бизнес имоти.

Докладът критикува инвестиционния модел на банкерите, които се интересуваха единствено от пазарен дял, без да взимат предвид възвръщаемост или печалба. От компанията препоръчват на банките да се фокусират върху онези пазари и сегменти, които познават добре.

Данните са базирани на информация от осем големи финансови институции с дейност предимно в Европа.

Неадекватен подбор на сделки

От McKinsey отдават повсеместната загуба на пазара на кредитиране на бизнес имоти на лош подбор на сделките и по-специално неспособността на инвеститорите и кредиторите да оценят правилно рисковете, свързани с основния актив, ползван като гаранция по кредита. Сред другите фактори са липса на диверсификация на приходите и неефикасната разходна политика.

„Поради тази динамика очакваме, че дори и след като настоящата криза отшуми, секторът на бизнес имоти ще продължи да подкопава стойността (на инвестициите)“, казват от компанията.

В дъното на проблема е лесният достъп, който всеки по-голям по обем капитал има до пазара на финансиране на бизнес имоти.

„Кредитирането на бизнес имотите може да се осъществява чрез използването на подкрепата на групите и системите, с която почти всяка търговска или инвестиционна банка разполага. А бизнесът, като цяло, се гради на един основен продукт, който е лесен за предоставяне“, пише в доклада, цитиран от PropertyEU.

Тъй като бариерите са достъп на капитала са ниски, често на пазара на бизнес имоти има концентрация на по-голям обем финансиране, който изкривява икономиката на бизнеса.

По време на периода на „лесния капитал“, който започна през 2001 г. и завърши през 2008 г., кредиторите в сектора работеха с все по-ниски маржове и по-високи съотношения на заема към стойността на имоти. „До края (на периода) цената на кредитите за бизнес имотите достигна исторически ниски нива в момент, в който степента на риска на тези инвестиции достигна безпрецедентно високи стойности“.

Въпреки че някои кредитори станаха предпазливи и се оттеглиха в началото на 2007 г., повечето останаха.

Сред онези, които останаха, бяха инвестиционни бакни, които можеха да предоставят евтино кредитиране чрез бизнеса с ценни книжа, гарантирани от ипотеки върху бизнес имоти (CMBS). Тези кредитори разчитаха на привидно постоянния ръст на цените на имотите. Ледът под тях обаче бе изключително тънък и те нямаха никакво право на грешки в условията, в които техните кредитополучатели станаха все по-уязвими от ръст в нивата на незаетост и ликвидни проблеми.

Тези оптимистични кредитори системно не включват риска от фалит и спад на пазара на имоти в оценките на своите кредити. А онези банки, които забелязват риска и се опитват да налагат по-високи цени, обикновено се оказват изтласкани от пазара от други, които предлагат все по-евтини кредити.

Резултатът от това е, че като цяло кредиторите към пазара на бизнес имоти не могат да си възвърнат капитала дори и в добри времена, смятат от компанията.

Според проучването обаче има и някои, макар и по-малко, кредитори, които успяват да работят на печалба чрез разумен обем финансиране за сектора, правилно отчитане на риска и подбор на инвестициите и типа имоти, които се финансират.

www.krediti-online.com

06.09.2009 Posted by | Business | , , , , , , | Вашият коментар

Протести срещу политиката на банките

Протести срещу политиката на банките предвиждат граждански организации. Масови протести в цялата страна срещу политиката на банките предвиждат граждански организации, стана ясно на пресконференция на тема „Защо банките у нас застрашават националната сигурност на България“. Светлозар Николов – председател на Национална асоциация на българския бизнес посочи, че от началото на октомври се предвиждат протести на граждани и фирми пред самите банки. „На този етап банките се държат като едно цяло – сключили са картелно споразумение и се опитват да излязат от кризата за сметка на българските граждани“, обясни той. По думите на Николов не е важна банковата стабилност, ако тя се осъществява за сметка на хората. В момента тече подписка в цялата страна срещу дестабилизиращата политика на банките. Събрани са над 70 000 подписа с искане банките да намалят лихвените проценти по текущите кредити на 4% и кризата да бъде обявена като непреодолимо събитие, за да не се стига до загуба на имуществото на гражданите. На 1-ви септември ще започне събирането на подписи и в София. Николов заяви, че събраните подписи ще бъдат предоставени на премиера Бойко Борисов, защото безобразната политика на банките трябва да бъде спряна. „Предстои работна среща с министър-председателя, за да обсъдим тези въпроси“, каза Николов. Той заяви, че на среща преди 2 седмици със Симеон Дянков, министърът на финансите е казал, че според него лихвите в България са нормални и намаляване на лихвения процент може да се очаква чак догодина.

Ние приканваме всички недоволни и пострадали от финансовата криза да се включат в протестите. Защото Българите са корав народ , но на всички ни е писнало да ни разиграват като маймуни.!!

www.krediti-online.com

02.09.2009 Posted by | Business | , , , , , , , | Вашият коментар

Банките в България

До сега в нашия блог многократно сме коментирали различните начини за кредитиране и видовете кредити и кредитни продукти.

Предлагаме на вниманието на нашите читатели пълен списък с действащите на територията на България банки и клонове на чуждестранни банки.

Банки, лицензирани в Република България

„Алианц Банк България“ АД
„Банка ДСК“ ЕАД
„Банка Пиреос България“ АД
„Българо-американска кредитна банка“ АД
„Българска банка за развитие“ АД
„Емпорики Банк – България“ EАД
„Интернешънъл Асет Банк“ АД
„Корпоративна търговска банка“ АД
„НЛБ Банка Запад-Изток“ АД
„ОББ – Обединена българска банка“ АД
„Общинска банка“ АД, гр. София
„ПроКредит Банк (България)“ АД
„Първа инвестиционна банка“ АД
„Райфайзенбанк (България)“ ЕАД
„СИБАНК“ АД
(бивша Стопанска и инвестиционна банка)
„Сосиете Женерал Експресбанк“ АД
ТБ „Инвестбанк“ АД
МКБ Юнионбанк АД
„Токуда Банк“ АД
„Търговска банка Д“ АД
„УниКредит Булбанк“ АД
„ЦКБ – Централна кооперативна банка“ АД
„Юробанк И Еф Джи България“ АД
(бивша „Българска пощенска банка“ АД)
ЧПБ „Тексим“ АД
Клонове на чуждестранни банки в Република България
„Алфа банка – клон България“
„Банк Леуми Румъния С.А. – клон София“
„БНП Париба С. А. – клон София“
„ИНГ Банк Н. В. – клон София“
„Ситибанк Н. А. – клон София“
„Те-Дже Зираат Банкасъ – клон София“

www.krediti-online.com

01.09.2009 Posted by | Business | , , , | Вашият коментар

Земеделието може да бъде високо рентабилна инвестиция

Българското земеделие и в частност арендаторството се сочат като един от перспективните сектори на страната, предвид природните дадености и евросубсидиите. За това как се стартира такава инвестиция и какъв е началният капитал разговаряме с Васил Василев инвестиционен мениджър в Адванс Екуити Холдинг АД за направленията земеделие и енергийна ефективност.

Васил Василев е роден през 1981 г. в гр. София. Завършил в УНСС с бакалавърска степен специалност Международни икономически отношения и магистърска степен специалност Финанси, кандидат за 3-то ниво в CFA програмата. От 2006 г. до началото на 2009 г. е инвестиционен консултант и анализатор за българския и румънски капиталови пазари към УД Карол Капитал Мениджмънт. От началото на 2009 г. е инвестиционен мениджър в Адванс Екуити Холдинг АД. Компанията създаде през 2006 Агро Тера Север АД, която стартира първата си стопанска година през 2008/2009 г.

– Г-н Василев, защо беше нужно толкова много време, за да започне Агро Тера Север дейността си?

С цел реализиране на приетата стратегия за развитие на дружеството беше необходимо акумулиране на критична маса арендови земеделски земи чрез подписването на дългосрочни арендни договори с крупни арендодатели в региона на Северозападна България. Отчитаме като изключителен успех краткият период, за който дружеството успя да обособи и арендова приблизително 30 хил. декара в землищата на няколко съседни села в региона на гр. Брегово, позволяващи висока ефективност при обработване на земята и прибиране на реколтата. Това ще доведе до по-ниска себестойност на земеделската продукция в сравнение с голяма част от земеделските стопани в страната, обработващи раздробени и разпокъсани имоти.

– Според данните ви тези 30 хил. дка не са били обработвани от 10 и повече години, поради тази ли причина избрахте община Брегово и къде в страната има много необработваеми земи, подходящи за „заселване“ на арендатор?

Избрахме община Брегово поради две основни причини. От една страна, това е липсата на големи арендатори в региона на област Видин и по-конкретно община Брегово и наличието на обособени крупни земеделски имоти с висококачествени почви, подходящи за осъществяване на земеделско производство. От друга страна, непосредствената близост на наетите масиви до река Дунав ни дава възможност да организираме в бъдеще мелиоративни мероприятия, които ще увеличат значително добивите и намалят зависимостта от метеорологичните условия в страната, а това както всички знаем е ключов фактор за осъществяване на модерно и ефективно земеделие.

– В момента компанията майка ви е финансирала с близо 10 млн. лв., което е значителна начална инвестиция, означава ли това, че арендаторският бизнес иска големи инвестиции?

Като всеки друг бизнес, и земеделското производство, за да бъде стартирано с необходимия критичен мащаб, е необходимо да бъде финансирано със значителни първоначални инвестиции. Противно на ширещото се мнение, истината е, че земеделието може да бъде високо рентабилна инвестиция.

Ключовите фактори, които водят до високата норма на възвращаемост, са няколко: арендоването с дългосрочни договори на обособени комасирани земеделски масиви, позволяващи ефективни обработки; изграждането на мелиоративни системи, минимизиращи влиянието от метеорологичните условия и позволяващи максимално високи добиви на влаголюбивите растения, каквито са царевица, рапицата, слънчогледа и др., и не на последно място – изграждането на собствени силозни стопанства, осигуряващи автономност и възможност за максимално ефективна във времето реализация на добитата продукция.

– Кандидатствате ли по европроекти?

Структурните фондове ни дават реалната възможност да оптимизираме инвестиционните си разходи по отношение на земеделския ни бизнес, с оглед на което в периода до края на 2010 г. планираме Агро Тера Север да усвои необходимото й финансиране по Програмата за развитие на селските райони за реализирането на двата приоритетни инвестиционни проекти, позволяващи затварянето на производствения цикъл. Двата проекта, за които очакваме да получим грантово финансиране, са свързани с изграждането на напоителни системи върху част от арендованите площи в района на гр. Брегово и със закупуването на необходимото оборудване за прибиране и оползотворяване на произвежданата биомаса от двете ни дружества (заедно с Ремусс ООД, което Агро Тера Север АД придоби през 2006 г., бел. ред.).

Проектът ни за оползотворяване на биомаса е комплексен и смятаме, че след реализирането му ще бъдем едни от пионерите в България по отношение на оползотворяването на остатъчните продукти от земеделското производство за производството на електроенергия.

– В началото на 2009 г. сте съкратили 30% от персонала, защо? По какъв начин кризата се отрази на вашата дейност?

Съкращенията в Агро Тера Север бяха провокирани от необходимостта от оптимизация на труда, а не от съкращаването на разходи. Съкратените служители бяха наети основно като пазачи на селскостопанските бази на дружество и не бяха заети пряко в производствената или търговска дейност.

– Планирате през 2009/2010 г. да обработвате отново около 50 хил. дка, предварителните планове бяха ли за повече? Колко максимално планирате да обработвате в следващите пет години?

Експлозивният растеж крие в себе си и рискове от загуба на ефективност, поради което плановете ни за увеличаване на обработваемите от двете дружества земи до 100 хил. декара бяха ревизирани през настоящата година. Целта е да бъде постигнат контролиран растеж и постепенно окрупняване на масивите до планираните 100 хил. декара, с което групата на Агро Тера Север ще се превърне в най-големия земеделски производител в региона на Северозападна България.

– Възможно ли е да има и Агро Тера Юг?

Плановете на Адванс Екуити Холдинг за момента включват развитието на двете земеделски дружества, локирани в Северозападна България, като в по-далечен план е възможно разгръщане на дейността и в други части на страната.

– Би трябвало земеделието да е много печелившо, при положение че арендаторът плаща като рента, колкото получава от евросубсидиите на площ, и реално ползва земята без пари, така ли е, печелившо ли е?

Покритието на рентите от получаваните евросубсидии и национални доплащания безспорно действа стимулиращо на земеделските стопани, но далеч не е факторът, определящ доколкото печеливш е бизнесът им. Рентните плащания представляват едва 7-8% от общата производствена себестойност на земеделската продукция и не попадат сред основните пера на себестойността, където попадат разходите за торове, препарати, горива и трудови възнаграждения.

– Използвате ли фючърси, за да продадете предварително продукцията си?

Пазарът на земеделска продукция в България не е достатъчно добре развит, за да бъде създаден работещ фючърсен или форуърден пазар. Офертите за покупко-продажба на земеделска продукция на Софийска стокова борса са основно за спот доставки, като най-близкият добре развит фючърсен пазар е този в Будапеща. В Адванс Екуити Холдинг следим фючърсните пазари на суровини в световен мащаб и имаме възможност да хеджираме ценовия си риск, търгувайки с фючърси върху пшеницата или царевицата в САЩ и по-конкретно на стоковата борса в Чикаго (CBOT). За съжаление, цените на земеделската продукция в България не са перфектно корелирани с фючърсните цени в САЩ, тъй като определящите фактори за пазарната цена на пшеницата, слънчогледа и царевицата в България са качеството и количеството на реколтата в двата най-големи пазара в Черноморския регион – тези на Русия и Украйна и се влияят в много по-малка степен от котировките зад Океана.

– Къде ще складирате продукцията си?

След обстоен анализ през 2008 г. Ремусс ООД изгради модерно силозно стопанство за съхранение на зърно на входа на гр. Враца с общ капацитет 7400 т, отговарящо на всички международни изисквания за качество. Изградените силози дадоха автономност на компанията и възможността да задържаме част от продукцията в случаите, в които пазарът на зърно е възходящ и очакванията са за по-нататъшно повишение в изкупните цени на вътрешния и експортните пазари. През настоящата стопанска година продукцията на Агро Тера Север се съхранява в наети силози в региона на гр. Брегово, като инвестиционните ни планове за 2010 г. включват и изграждането на собствено силозно стопанство на територията на закупената по-рано от нас земеделска база в община Брегово.

– Очаквате ли повече млади хора да се насочат към земеделието, в момента изпитвате ли нужда от качествени кадри?

Смятаме, че през следващите 20 години земеделието ще се превърне в един от водещите отрасли в брутния вътрешен продукт на страната. Към момента бизнесите в България, които притежават необходимите традиции и сравнителни предимства да се преборят успешно с конкурентите си на експортните пазари, се броят на пръстите на едната ръка. В останалите страни от Европейския съюз земеделието се е превърнало в печеливш бизнес, в който постоянно се интегрират модерни технологии, подобряващи ефективността му.

В същото време в България години наред въпреки обещанията отрасълът не получава необходимата му държавна подкрепа, за да се развие успешно. С успешното стартиране през 2009 г. на Програмата за развитие на селските райони, включително мярката, свързана с насърчаването на младите фермери, очакваме земеделието да стане притегателна сила за все повече амбициозни млади хора, които да спомогнат да наваксваме изоставането, което имаме от водещите тенденции в Европа и света.

24.08.2009 Posted by | Business | , , , , , , , , | Вашият коментар